Description
Ultra High-Speed 8K@60Hz 48Gbit HDMI 2.1 Cable with Dynamic HDR and enhanced Audio Return Channel (eARC).
Supports resolutions up to 10K and refresh rates up to 120Hz.
This cable is backwards compatible which is important in installation upgrades.
- HDMI 2.1 8K60Hz, 48Gbps
- Ultra high speed HDMI cable
- High Frame Rate (HFR)
- Auto Low Latency Mode (ALLM)
- Enhanced Audio Return Channel (eARC)
- Quick Frame Transport (QFT)
- Quick Media Switching (QMS)
- Variable Refresh Rate (VRR)
- Backwards compatible
- Supports uncompressed HDMI 2.1 feature
- Very low EMI emission
- Dynamic HDR
Specifications
Features
| 3D | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| AWG wire size | 30 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 2 m |
| Cable material | Copper |
| Colour depth | 16 bit |
| Connector 1 | HDMI |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 48 Gbit/s |
| Dolby technologies | DTS-HD Master Audio |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range 10 (HDR10) | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| RoHS compliance | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720)/1920 x 1080 (HD 1080)/2560 x 1440/3840 x 2160/7680 x 4320 |
| Supported video modes | 1080p/2160p/4320p/720p |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
Vendor information
| Brand Name | Vivolink |
| Warranty | 99 |
Weight & dimensions
Product Details
2026-04-22
New
Data sheet
- 3D
- Yes
- HDCP
- Yes
- Color depth
- 16 bit
- Audio-Rückkanal (ARC)
- Yes
- Plug-and-Play
- Yes
- Maximum Auflösung
- 7680 x 4320 Pixel
- Unterstützte Videomodi
- 1080p/2160p/4320p/720p
- Kabelmantelmaterial
- Polyvinyl chloride (PVC)
- Beschichtung der Steckerkontakte
- Gold
- HDMI-Version
- 2.1
- Kabellänge
- 2 m
- Maximum Bildwiederholfrequenz
- 120 Hz
- RoHS-Konformität
- Yes
- Stecker 1
- HDMI
- Stecker 1 Geschlecht
- Male
- Stecker 2
- HDMI
- Stecker 2 Geschlecht
- Male
- AWG-Drahtgröße
- 30
- Dolby-Technologien
- DTS-HD Master Audio
- HDMI-Ethernet-Kanal
- Yes
- High Dynamic Range (HDR) wird unterstützt
- Yes
- Kabelmaterial
- Copper
- Stecker 1 Formfaktor
- Straight
- Stecker-2-Formfaktor
- Straight
- Unterstützte Grafikauflösungen
- 1280 x 720 (HD 720)/1920 x 1080 (HD 1080)/2560 x 1440/3840 x 2160/7680 x 4320
- Kabeldurchmesser
- 7.3 mm
- HDCP-Version
- 2.2
- Brand Name
- Vivolink
- Warranty
- 99
- Betriebstemperatur (TT)
- -20 - 60 °C
- Datenübertragungsrate
- 48 Gbit/s
- Menge pro Packung
- 1 Stück(e)
- Produktfarbe
- Black
- High Dynamic Range (HDR)-Technologie
- High Dynamic Range 10 (HDR10)
- High Dynamic Range 10 (HDR10)
- Yes
Specific References
- EAN13
- 5706998900609
- MPN
- PROHDMIFUHD2