| SSD capacity | 1 TB |
| Read speed | 500 MB/s |
| Write speed | 440 MB/s |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Wi-Fi | No |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product color | Silver |
| Housing material | Aluminum |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Country of origin | China |
| Certification | FCC CE UKCA RoHS REACH |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 1.14" (29 mm) |
| Depth | 3.62" (92 mm) |
| Height | 0.354" (9 mm) |
| Weight | 1.02 oz (29 g) |
| Package width | 3.54" (90 mm) |
| Package depth | 7.09" (180 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Package weight | 2.89 oz (82 g) |
| Package type | Box |
| Cables included | USB Type-A, USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packs per box (outer) | 2 |
| Box (outer) per layer | 120 |
| Number of cartons per pallet | 720 pc(s) |
| Number of layers per pallet | 6 pc(s) |
| Quantity per pallet | 1440 pc(s) |
| Master (outer) case width | 7.68" (195 mm) |
| Master (outer) case length | 2.76" (70 mm) |
| Master (outer) case height | 2.76" (70 mm) |
| Master (outer) case weight | 6.35 oz (180 g) |
| Quantity per master (outer) case | 40 pc(s) |
Data sheet
Specific References
Verbatim Vx500, 1 TB, USB Type-C, 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2), 500 MB/s, 10 Gbit/s, Silver
check_circle
check_circle