| Product color | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable length | 196.9" (5 m) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1 mm² |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 10 A |
| Maximum current | 10 A |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 7.05 oz (200 g) |
| Package width | 9.33" (237 mm) |
| Package depth | 7.64" (194 mm) |
| Package height | 2.36" (60 mm) |
| Package weight | 16.3 oz (462 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Country of origin | China |
Data sheet
Specific References
Brand: MicroConnect
Reference: J9870A
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: MicroConnect
Brand: HP
Brand: MicroConnect
Reference: AK-440107-018-S
Brand: MicroConnect
Microconnect PE120450R, 196.9" (5 m), C13 coupler, 100 - 240 V, 10 A
check_circle
check_circle