Lenovo 40A90090EU, Wired, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C, USB Type-A, USB Type-C, 10,100,1000 Mbit/s, Black, Kensington
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| 10G support | No |
| Product color | Black |
| Card reader integrated | No |
| Number of displays supported | 2 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Compatibility | A475, A275, E585, E485, E580, E480, E570,L380 Yoga, L380, L580, L480, Lenovo tablet 10, Miix 720, Miix 520, Miix 510, Miix 510, T580, T570, T480, T480s, T470, T470s, X1 Tablet Gen 3,X1 Tablet Gen 2, X1 Tablet Gen 1, X1 Carbon Gen 6, X1 Carbon Gen 5, X1 Yoga Gen 3, X1 Yoga Gen 2, X380 Yoga, X280, X270,Yoga 370, 13 Gen 2 Windows, 13 Gen 1 Windows, 11e Gen 5, Yoga 11e Gen 5, V330S-15ARR,V330-15ISK, V330-14IKB, V330-15IKB, ThinkPad 25 |
| Certification | CB,CULUS,EAC,TUV Mark,FCC,ICES, DOC, NOM,KCC, RCM, BSMI, VCCI, CE, LoA |
| Power source type | AC |
| Power supply | 90 W |
| Power supply type | External |
| Power plug type | Type C |
| Compatible power plug types | EU |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Width | 6.73" (171 mm) |
| Depth | 3.15" (80 mm) |
| Height | 1.28" (32.5 mm) |
| Cables included | AC, USB Type-C |
| AC adapter included | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Data sheet
Specific References
Reference: MJ1K2ZM_A, MUF82ZM_A, DA-70838-1
Brand: MicroConnect
Reference: 0DELL-WD19TBS, 99112160
Brand: Dell
Reference: 40A40090DK
Brand: Lenovo
Reference: 40A80045DK
Brand: Lenovo
Reference: 790349
Brand: Lenovo
Reference: 99107785
Brand: Lenovo
Reference: 800331
Brand: HP
Reference: 993882
Brand: Lenovo
Reference: 762718
Brand: Lenovo
Lenovo 40A90090EU, Wired, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C, USB Type-A, USB Type-C, 10,100,1000 Mbit/s, Black, Kensington
check_circle
check_circle