Elevated comfort, Enhanced productivityASUS USB-C Stand Dock is a sleek and ergonomic 10-in-1 docking station designed for enhanced productivity. It serves as an adjustable stand, elevating laptops to an ideal position for comfortable viewing. A pair of HDMI® ports help extend screens across two 4K 60Hz displays, while four high-speed USB Type-A ports, 100W of charging power, and additional connectivity options transform any setup into an extremely versatile workstation.
DESIGN
Ergonomic comfortThe ergonomic ASUS USB-C Stand Dock offers two adjustable elevated positions for comfortable viewing.
PRODUCTIVITY
Dual 4K visualsTwo HDMI 2.0 ports enable ASUS USB-C Stand Dock to support up to two 4K 60Hz displays for seamless, efficient multitasking.
CONNECTIVITY
Multi-device connectionsA comprehensive array of ports makes it easy to keep essential devices connected. Four high-speed USB Type-A ports, a USB Type-C® port, and a Gigabit Ethernet port seamlessly link peripherals and networks for streamlined workflows.1
SPEED
Fast transfers, powerful chargingExperience up to 10Gbps data transfers with USB 3.2 Gen 2 technology for seamless and efficient workflows. With up to 100W power delivery, ASUS USB-C Stand Dock keeps any connected laptop powered and ready for uninterrupted productivity.
SMART CONTROL
One-button wake-up & IT ManagementWith ASUS USB-C Stand Dock, it takes just one tap to wake a laptop and all connected displays — because the dock’s power button precisely mimics that of the laptop2. It also enables IT departments to remotely wake laptops that are in standby mode to apply updates and more, helping speed up routine admin and maintenance tasks.
One-button wake upPressing the dock’s power button wakes up the laptop and connected monitors.
Remote IT managementWake-on-LAN (WoL), MAC Address Pass Through, and PXE can be enabled through the DC310 LAN port to allow easy remote device management.
ASUS USB-C Stand Dock DC310. Connectivity technology: Wired, Host interface: USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C, USB Power Delivery up to: 100 W. Ethernet LAN data rates: 10,1000,100 Mbit/s. Product color: Black, Data transfer rate: 10 Gbit/s, HD type: 4K Ultra HD. Power source type: DC, Power supply: 150 W, Output voltage: 20 V. Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 11
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| HDMI version | 2.0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Product color | Black |
| Card reader integrated | No |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of displays supported | 2 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| On/off switch | Yes |
| Housing material | Plastic, Metal |
| Power source type | DC |
| Power supply | 150 W |
| Output voltage | 20 V |
| Output current | 7.5 A |
| USB cable length | 25.6" (0.65 m) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Width | 13.2" (334.9 mm) |
| Depth | 2.61" (66.2 mm) |
| Height | 1.16" (29.6 mm) |
| Weight | 14.9 oz (422 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| AC adapter included | Yes |