| Display diagonal | 27" |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Touchscreen | No |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Panel type | IPS |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Display number of colors | 16.7 million colors |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Anti-glare screen | Yes |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel density | 109 ppi |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Color gamut | 100% |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Smart modes | Animation, Standard |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 2 W |
| Market positioning | Graphics design |
| Product color | Black |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Number of upstream ports | 2 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Adjustable height (max) | 5.51" (14 cm) |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 90 - 90° |
| Swiveling | Yes |
| Swivel angle range | 45 - 45° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Arabic, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, German, English, Spanish, French, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Swedish |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 29 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 38 kWh |
| Power consumption (typical) | 24 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 150 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy efficiency scale | A to G |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 908202 |
| Width (with stand) | 24.2" (614 mm) |
| Depth (with stand) | 9.08" (230.7 mm) |
| Height (with stand) | 21.6" (549.2 mm) |
| Weight (with stand) | 18.7 lbs (8.5 kg) |
| Width (without stand) | 24.2" (614 mm) |
| Depth (without stand) | 2.25" (57.2 mm) |
| Height (without stand) | 14.5" (367.9 mm) |
| Weight (without stand) | 12.6 lbs (5.7 kg) |
| Cables included | AC, DisplayPort, USB, USB Type-C |
Data sheet
Specific References
Reference: VS20058
Brand: ViewSonic
Reference: W129019537
Brand: BenQ
Reference: W129160294
Brand: BenQ
Reference: VS20457
Brand: ViewSonic
Reference: W129023196
Brand: BenQ
Reference: W128901975
Brand: BenQ
Brand: BenQ
BenQ PD2705U, 27", 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, 5 ms, Black
check_circle
check_circle