| Type | Battery |
| Product color | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 65 Wh |
| Width | 1.99" (50.5 mm) |
| Depth | 8.19" (208 mm) |
| Height | 0.783" (19.9 mm) |
| Weight | 11.6 oz (329 g) |
| Compatible products | Latitude E5440 Latitude E5540 |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
Data sheet
Specific References
Reference: 0B200-02920000, B31N1729
Brand: CoreParts
Reference: L17C3PG1, L17C3PG2, L17L3PG1, 5B10Q88559, L17L3PG3, L17M3PG1, L1
Brand: CoreParts
Reference: 01AV495, 01AV496, 5B10W13951, 5B10W13952, L17L6P51, L17M6P51, SB
Brand: CoreParts
DELL 451-BBIE, Battery
check_circle
check_circle