Brother TZE-132, Red on transparent, TZe, Thermal transfer, China, 5 year(s), Brother
| Label color | Red on transparent |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Country of origin | China |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Laminated | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | PT-1280HK, PT-1280SN, PT-1280KT, PT-1100SN, PT-1100KT, PT-2100VP, PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 0.472" (1.2 cm) |
| Tape length | 315" (8 m) |
| Width | 0.669" (17 mm) |
| Depth | 2.76" (70 mm) |
| Height | 3.94" (100 mm) |
| Weight | 1.27 oz (36 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 8.27" (210 mm) |
| Package depth | 14.8" (375 mm) |
| Package height | 10" (255 mm) |
| Package type | Blister |
| Package weight | 1.94 oz (55 g) |
| Pallet height | 6.61" (16.8 cm) |
| Number of cartons per pallet | 60 pc(s) |
| Number of layers per pallet | 6 pc(s) |
| Number of cartons per pallet layer | 10 pc(s) |
| Pallet weight | 648.2 lbs (294 kg) |
| Quantity per pallet | 6000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 0.472" (1.2 cm) |
Data sheet
Specific References
Reference: 141989
Brand: Brady
Brand: Epson
Reference: 141993
Brand: Brady
Reference: 142032
Brand: Brady
Brother TZE-132, Red on transparent, TZe, Thermal transfer, China, 5 year(s), Brother
check_circle
check_circle