The LevelOne SFP-9331 is a high performance, cost-effective SFP transceiver. It provides up to 1.25 Gbps bi-directional data transfer rate at distances up to 20km on a single fiber core. These bi-directional SFP Transceivers allow data transfer in either direction through a single optical fiber by employing separate wavelengths travelling in either direction.
The SFP-9331 transmits using a wavelength of 1550nm and receives using a wavelength of 1310nm. When coupled with the LevelOne SFP-9321 transceiver which transmits at and receives at the opposite rates (1550nm TX and 1310nm RX) you get bi-direction data communication on a single fiber core.
- 1550nm DFP LD
- Multi Data Rate: from 125M to 1.25Gbps, NRZ
- Single +3.3V Power Supply
- RoHS Compliant and Lead-free
- AC/AC Differential Electrical Interface
- Compliant with Multi-Source Agreement(MSA)
- Simplex LC Connector
- Compliance with specifications for IEEE802.3z Gigabit Ethernet at 1.25Gbps
- Compliance with ANSI specifications for Fiber Channel applications at 1.06bps
- No configuration or installation software required
- Eye Safety Designed to meet LASER Class 1 comply with EN60825-1
LevelOne SFP-9331. SFP transceiver type: Fiber optic, Maximum data transfer rate: 1250 Mbit/s, Interface type: SFP. Input voltage: 3.3 V, Maximum voltage: 6 V, Maximum current: 0.3 A. Compliance certificates: RoHS, Safety: EN 60825-1, Certification: CE, FCC. Width: 2.24" (57 mm), Depth: 0.472" (12 mm), Height: 0.539" (13.7 mm). Quantity per pack: 1 pc(s)
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Maximum transfer distance | 787401.6" (20000 m) |
| Tx power (min) | -8 dBmW |
| Tx power (max) | -3 dBmW |
| Networking standards | IEEE 802.3ah |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Input voltage | 3.3 V |
| Maximum voltage | 6 V |
| Maximum current | 0.3 A |
| Compliance certificates | RoHS |
| Safety | EN 60825-1 |
| Certification | CE, FCC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 2.24" (57 mm) |
| Depth | 0.472" (12 mm) |
| Height | 0.539" (13.7 mm) |
| Weight | 0.776 oz (22 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 4.17" (106 mm) |
| Package depth | 0.787" (20 mm) |
| Package height | 2.56" (65 mm) |
| Package weight | 1.23 oz (35 g) |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |