ST4300MINU3B
  • ST4300MINU3B
ST4300MINU3B - ST4300MINU3B
ST4300MINU3B
StarTech.com
CHF50.6
Tax included
CHF46.8 Tax excluded
Delivery in 4-5 days
Quantity
In stock
166 Items
Description
Add four external USB 3.2 Gen 1 ports to your notebook or Ultrabook™ with a slim, portable hub
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
StarTech.com ST4300MINU3B. Host interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, Hub interfaces: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A. Data transfer rate: 5000 Mbit/s, Product color: Black, Housing material: Plastic. Power source type: USB. Width: 1.42" (36 mm), Depth: 3.15" (80 mm), Height: 0.551" (14 mm). Package width: 6.5" (165 mm), Package depth: 5.12" (130 mm), Package height: 1.57" (40 mm)
Ports quantity4
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A
Hub interfacesUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity4
Data transfer rate5000 Mbit/s
Product colorBlack
Housing materialPlastic
LED indicatorsPower
Hot-swapYes
Cable length5.71" (0.145 m)
Plug and PlayYes
Power source typeUSB
USB poweredYes
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Width1.42" (36 mm)
Depth3.15" (80 mm)
Height0.551" (14 mm)
Weight1.31 oz (37 g)
Package width6.5" (165 mm)
Package depth5.12" (130 mm)
Package height1.57" (40 mm)
Package weight4.23 oz (120 g)
Quick installation guideYes
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 80%
Mean time between failures (MTBF)40103 h
Master (outer) case width9.06" (230 mm)
Master (outer) case length13.4" (340 mm)
Master (outer) case height11.8" (300 mm)
Quantity per master (outer) case20 pc(s)
Harmonized System (HS) code84719000
Compliance certificatesCE, RoHS
ChipsetGenesys Logic - GL3522
Sustainability complianceYes
Product Details
ST4300MINU3B
166 Items
New
Data sheet
Product color
Black
Windows operating systems supported
Yes
Host interface
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
Cable length
5.71" (0.145 m)
Weight
1.31 oz (37 g)
Harmonized System (HS) code
Plug and Play
Yes
Width
1.42" (36 mm)
Height
0.551" (14 mm)
Power source type
USB
Depth
3.15" (80 mm)
Package weight
4.23 oz (120 g)
Master (outer) case width
9.06" (230 mm)
Master (outer) case length
13.4" (340 mm)
Master (outer) case height
11.8" (300 mm)
Quantity per master (outer) case
20 pc(s)
Package width
6.5" (165 mm)
Package depth
5.12" (130 mm)
Package height
1.57" (40 mm)
Mac operating systems supported
LED indicators
Power
Operating temperature (T-T)
0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)
-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)
0 - 80%