| Bass reflex | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Compatible battery sizes | AAA |
| Number of batteries supported | 2 |
| Alarm clock | Yes |
| Clock mode | 24h |
| Integrated clock | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Backlight | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 2.3 " |
| Display type | TFT |
| Antenna type | External |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Coloration | Monochromatic |
| Internet radio | Yes |
| Internet radio services supported | Spotify |
| MP3 playback | Yes |
| Number of alarms | 1 |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Silver |
| Projection | No |
| Remotely operated | Yes |
| Volume control | Rotary |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Driver unit | 7.62 cm |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker type | Full range |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth range | 10 m |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Antenna | 1 |
| Backlight display | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP/AVRCP |
| Clock function | Yes |
| Headphone out | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | AC/Audio (3.5mm) |
| Remote control included | Yes |
| AUX in | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Line-out | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| DC input voltage | 12 V |
| Power consumption (standby) | 0.9 W |
| Power consumption (typical) | 24 W |
| Power source | AC |
| Auto digital tuning | Yes |
| FM band range | 87.5 - 108 MHz |
| Preset stations quantity | 20 |
| Radio Data System (RDS) | Yes |
| Radio type | Internet |
| RDS features | PTY |
| Supported radio bands | DAB+/FM |
| Brand Name | Kenwood |
| Warranty | 1 |
Data sheet
Specific References
Brand: Multibrackets
Brand: Integral
Brand: Palit
Reference: W129173433
Brand: Canyon
Reference: US1GC30B
Brand: StarTech.com
check_circle
check_circle