DisplayPort™ to HDMI®, impossible in the past!Luckily enough, the past is the past! The IB-AC508a DisplayPort™ to HDMI® adapter connects DisplayPort™ outputs, such as a laptop or desktop PC with HDMI® devices like televisions, monitors, etc.. With the DisplayPort™ 1.2 specifications and HDMI® this adapter may constitute a video bandwidth of up to 3 Gbit/s and a resolution of 4K Ultra HD (3840x2160@30Hz). Simple to use without the installation of any driver, since the IB-AC508a is completely Plug & Play.
Everything you needThanks to the DisplayPort™ 1.2 connection as input, a desktop PC or a laptop could be the source for movies (or any VOD service on the internet).
How would it be......if you could watch movies on a big screen rather than the small notebook screen... and on top in Ultra HD quality, would that not be interesting?
And the counterpartNeeds to provide an HDMI® interface. This means if your TV supports HDMI® and the appropriate resolution, you can watch movies in a resolution of 3840x2160 pixel.
ICY BOX IB-AC508a. Connector 1: DisplayPort, Connector 2: HDMI, Connector 1 gender: Male. Weight: 1.09 oz (31 g), Width: 0.984" (25 mm), Depth: 6.5" (165 mm). Package width: 0.787" (20 mm), Package depth: 3.94" (100 mm), Package height: 3.35" (85 mm). Quantity per pack: 1 pc(s). Master (outer) case width: 9.06" (230 mm), Master (outer) case length: 8.46" (215 mm), Master (outer) case height: 8.66" (220 mm)
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| Product color | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Country of origin | China |
| Weight | 1.09 oz (31 g) |
| Width | 0.984" (25 mm) |
| Depth | 6.5" (165 mm) |
| Height | 0.394" (10 mm) |
| Package width | 0.787" (20 mm) |
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package height | 3.35" (85 mm) |
| Package weight | 2.57 oz (73 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84718000 |
| Master (outer) case width | 9.06" (230 mm) |
| Master (outer) case length | 8.46" (215 mm) |
| Master (outer) case height | 8.66" (220 mm) |
| Master (outer) case weight | 6.39 lbs (2.9 kg) |
| Quantity per master (outer) case | 40 pc(s) |