7/10 replica of the FERRARI 458 SPIDER racing wheel.- Realistic: 28 cm diameter racing wheel featuring a rubber-textured grip- 2 Up & Down metal paddle shifters :- 100% metal.
- For Ferrari GT-inspired racing.
- Comprehensive driving gear:- 9 replica action buttons (including View and Menu buttons).
- 1 Manettino (2 positions).
- 1 ENGINE START D-Pad.
- 1 Xbox Guide button.
- 2 red rubber-textured grips, inspired by motor sports ensuring excellent ergonomics and optimum comfort.Wheel base featuring the ‘Bungee Cord’ mechanism, offering linear resistance (automatic centering system patented by Thrustmaster)- Optimized ‘Bungee Cord’ mechanism: delivers linear resistance, regardless of the rotation angle, ensuring ergonomic and intuitive control.
- Automatic centering.
- 240 degree rotation angle.
Adjustable wheel sensitivityAdjustable wheel sensitivity (4 included presets) ensuring more precise driving in all games.
Central clamping systemEnsures optimum stability on all desks or tables.
Kinect detection LEDBuilt-in controller pairing detection LED for Kinect.
Wide adjustable pedal set- 2 pedals with wide footrest.
- Brake pedal offering progressive resistance.
- Individually adjustable pedals.
Thrustmaster Ferrari 458 Spider. Device type: Steering wheel + Pedals, Gaming platforms supported: Xbox One, Gaming control function buttons: D-pad. Connectivity technology: Wired, Device interface: USB. Product color: Black, Red. Width: 14.6" (370 mm), Depth: 12.6" (320 mm), Height: 0.124" (3.15 mm). Package width: 12.6" (320 mm), Package depth: 14.6" (370 mm), Package height: 12.6" (320 mm)
| Device type | Steering wheel + Pedals |
| Gaming platforms supported | Xbox One |
| Gaming control function buttons | D-pad |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Product color | Black, Red |
| Plug and Play | Yes |
| Width | 14.6" (370 mm) |
| Depth | 12.6" (320 mm) |
| Height | 0.124" (3.15 mm) |
| Weight | 8.73 lbs (3.96 kg) |
| Package width | 12.6" (320 mm) |
| Package depth | 14.6" (370 mm) |
| Package height | 12.6" (320 mm) |
| Package weight | 9.7 lbs (4.4 kg) |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |
| Quantity per pallet | 24 pc(s) |
| Master (outer) case width | 15.4" (390 mm) |
| Master (outer) case length | 13" (330 mm) |
| Master (outer) case height | 13.4" (340 mm) |
| Master (outer) case net weight | 9.7 lbs (4.4 kg) |