REFPC116DB
  • REFPC116DB
  • REFPC116DB
  • REFPC116DB
  • REFPC116DB
REFPC116DB
Case Logic
Case Logic Reflect REFPC-116 Dark Blue, Sleeve case, 15.6", 10.9 oz (310 g)
CHF56.5
Tax included
CHF52.3 Tax excluded
Delivery in several days
Quantity
Will be ordered for you
Description
1. Slim design fits laptops up to 15.6"
2. 6mm of dense memory foam provides cushion and protection
3. Plush interior lining defends laptop from scratches
4. Asymmetrical zipper opening makes it easy to quickly retrieve and return your laptop
5. Slim-line design allows this case to be carried on its own or fit in your favorite bag
Case Logic Reflect REFPC-116 Dark Blue. Case type: Sleeve case, Maximum screen size: 15.6". Weight: 10.9 oz (310 g). Surface coloration: Monochromatic
Maximum screen size15.6"
Case typeSleeve case
MaterialPolyester
Product main colorBlue
Surface colorationMonochromatic
Color nameDark Blue
Quantity1
Width16.1" (410 mm)
Depth1.18" (30 mm)
Height11.6" (295 mm)
Weight10.9 oz (310 g)
Notebook compartment dimensions (W x D x H)15.2 x 1.22 x 10.4" (385 x 31 x 265 mm)
Package width16.3" (415 mm)
Package depth1.18" (30 mm)
Package height11.8" (300 mm)
Harmonized System (HS) code84733080
Product Details
New
Data sheet
Weight
10.9 oz (310 g)
Harmonized System (HS) code
Width
16.1" (410 mm)
Height
11.6" (295 mm)
Surface coloration
Monochromatic
Depth
1.18" (30 mm)
Material
Polyester
Package width
16.3" (415 mm)
Package depth
1.18" (30 mm)
Package height
11.8" (300 mm)
Maximum screen size
15.6"
Case type
Sleeve case
Product main color
Blue
Notebook compartment dimensions (W x D x H)
15.2 x 1.22 x 10.4" (385 x 31 x 265 mm)