Conceptronic C4PUSB3, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, 5000 Mbit/s, Black, 5.91" (0.15 m), China
| Ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product color | Black |
| Cable length | 5.91" (0.15 m) |
| Country of origin | China |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Width | 0.925" (23.5 mm) |
| Depth | 3.98" (101 mm) |
| Height | 1.02" (26 mm) |
| Weight | 1.23 oz (35 g) |
| Package width | 0.906" (23 mm) |
| Package depth | 2.95" (75 mm) |
| Package height | 5.83" (148 mm) |
| Package weight | 1.69 oz (48 g) |
| Package type | Box |
| Quick start guide | Yes |
| Master (outer) case width | 15.6" (395 mm) |
| Master (outer) case length | 6.69" (170 mm) |
| Master (outer) case height | 18.1" (460 mm) |
| Master (outer) case weight | 11.9 lbs (5.4 kg) |
| Quantity per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
Data sheet
Specific References
Reference: 593717-B21
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 99008748
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: BKB 201 010_1, FA01302005, FA83601195
Brand: CoreParts
Reference: W129188831
Brand: Yealink
Reference: 789252
Brand: FULL
Conceptronic C4PUSB3, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, 5000 Mbit/s, Black, 5.91" (0.15 m), China
check_circle
check_circle