MST14DP122HD
  • MST14DP122HD
MST14DP122HD
StarTech.com
StarTech.com MST14DP122HD, 11.8" (0.3 m), DisplayPort, 2 x HDMI, Male, Female, Straight
CHF63.5
Tax included
CHF58.7 Tax excluded
Delivery in 4-5 days
Quantity
In stock
20 Items
Description
2 x 4K 60Hz | Multi-Monitor Video Splitter | Windows® | DSC | HDR
This DisplayPort to HDMI MST Hub drives two 4K 60Hz HDMI monitors from a DisplayPort enabled Windows device.
Multi-tasking Made Easy
This DisplayPort to HDMI video splitter allows you to connect up to two additional displays in extended or mirror mode. Connecting two independent 4K 60Hz displays creates high-performance workstations for users in your organization, enabling easier multi-tasking, resulting in increased productivity.
Host Connection
Output 1 Resolution
Output 2 Resolution
DisplayPort 1.4 with DSC
4K 60Hz
4K 60Hz
DisplayPort 1.4
4K 60Hz
4K 30Hz
DisplayPort 1.2
4K 30Hz
4K 30Hz
4K at 60Hz and HDR
Hassle-Free Setup
MST offers an easy setup, by natively working on any Windows device. Plug-and-play installation with no drivers or software required. A 12in (30cm) attached cable provides options for flexible installation configurations, reducing the amount of strain on ports and connectors. Additionally, this dual-monitor splitter is USB powered (USB Cable included).
The StarTech.com Advantage
StarTech.com MST14DP122HD. Cable length: 11.8" (0.3 m), Connector 1: DisplayPort, Connector 2: 2 x HDMI. Weight: 1.87 oz (53 g), Width: 4.13" (105 mm), Depth: 1.69" (43 mm). Package width: 5.59" (142 mm), Package depth: 6.69" (170 mm), Package height: 1.18" (30 mm). Master (outer) case width: 18.6" (473 mm), Master (outer) case length: 13" (331 mm), Master (outer) case height: 17.3" (440 mm)
Cable length11.8" (0.3 m)
Connector 1DisplayPort
Connector 22 x HDMI
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderFemale
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Power sourceUSB
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Maximum resolution3840 x 2160 pixels
Bandwidth32400 MB/s
Maximum refresh rate60 Hz
Product colorBlack, Gray
Supported audio channels7.1
Plug and PlayYes
Latching connectorsYes
Weight1.87 oz (53 g)
Width4.13" (105 mm)
Depth1.69" (43 mm)
Height0.551" (14 mm)
Package width5.59" (142 mm)
Package depth6.69" (170 mm)
Package height1.18" (30 mm)
Package weight3.88 oz (110 g)
Harmonized System (HS) code84733080
Master (outer) case width18.6" (473 mm)
Master (outer) case length13" (331 mm)
Master (outer) case height17.3" (440 mm)
Quantity per master (outer) case70 pc(s)
Product Details
20 Items
New
Data sheet
Product color
Black, Gray
Cable length
11.8" (0.3 m)
Connector 1
DisplayPort
Connector 2
2 x HDMI
Connector 1 gender
Male
Connector 2 gender
Female
Weight
1.87 oz (53 g)
Harmonized System (HS) code
Maximum resolution
3840 x 2160 pixels
Plug and Play
Yes
Width
4.13" (105 mm)
Height
0.551" (14 mm)
Power source type
USB
Connector 1 form factor
Straight
Connector 2 form factor
Straight
Depth
1.69" (43 mm)
Package weight
3.88 oz (110 g)
Master (outer) case width
18.6" (473 mm)
Master (outer) case length
13" (331 mm)
Master (outer) case height
17.3" (440 mm)
Quantity per master (outer) case
70 pc(s)
Package width
5.59" (142 mm)
Package depth
6.69" (170 mm)
Package height
1.18" (30 mm)
HDMI version
2.0
DisplayPort version
1.4
Maximum refresh rate
60 Hz
High Dynamic Range (HDR) supported
Yes
Bandwidth
32400 MB/s
Latching connectors
Supported audio channels
7.1
Specific References
UPC
EAN13
MPN
MST14DP122HD
16 other products in the same category:
Reference: 781715
Brand: Roline
PDU for Cabinet, 9x socket, 45°, 16A, Aluminium, 2 m